Renunt la fumat
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Gata !! De azi nu mai fumez

In jos

Gata !! De azi nu mai fumez Empty Gata !! De azi nu mai fumez

Mesaj Scris de Admin 8th Martie 2017, 12:37

Salutare.

Am 29 de ani, pe la 15-16 ani am inceput sa fumez pentru ca vroiam sa devin si eu "cool", sa stau cu baietii, sa fiu remarcat. Cu alte cuvinte, din pura prostie. Luam cate doua fumuri de la X si Y, tuseam 5 minute si apoi ceream din nou. Privind retrospectiv, mi se pare fascinant cum vroiam cu orice pret sa devin dependent de o otrava. Inca de la alea 5 minute de tuse trebuia sa imi fie clar ca ceva nu e bine. Corpul imi spunea: nu imi mai da chestia asta, nu e buna.

Si totusi am insistat. Am inceput sa cer cate o tigara intreaga, iar ulterior sa imi cumpar pachete si sa le tin ascunse prin diverse colturi. Iar de pe la 18 ani, nici nu le-am mai ascuns. Eram deja dependent cu acte-n regula. Si tot asa am continuat pana anul asta cand, in urma unor probleme dentare datorate tutunului, m-am intrebat: de ce fac chestia asta ? De ce aleg sa imi fac rau singur ? Imi distrug plamanii, dantura, circulatia sanguina, si multe altele ca sa ce ? Si culmea este ca platesc pentru chestia asta. Platesc 17lei pe zi ca sa ma distrug. 17 lei pe zi sunt <500 lei pe luna. 500 lei pe luna sunt 6.000 lei pe an. Si fumez de ~14 ani. Cand fac calculele astea realizez cat am investit in autodistrugere.

In fine, trecand peste partea financiara, am ajuns sa realizez efectele majore ale fumatului. Aici vorbesc de cele care afecteaza direct sanatatea: gafai daca urc 4 etaje, obosesc dupa jumatate de ora de tenis si am mainile reci cam tot timpul. Despre tusea tabacica, dimineata, nici nu mai vorbesc. Sunt convins ca o cunoasteti. Apoi mai sunt efectele minore: mirosul absolut infect al hainelor, duhoarea care te loveste in nas cand te urci in masina, gustul de caine mort pe care il ai in gura dimineata.

Efectele nocive le cunoaste toata lumea, sunt covins. Si toata lumea le ignora. Tuturor ni se pare ca noua nu o sa ni se intample, astea-s povesti. Dar daca ai stii cu certitudine ca urmatoarea tigara pe care o aprinzi iti va provoca o boala incurabila ? O mai aprinzi ? Nu cred.

In fine, ideea de baza e ca de cateva zile m-am hotarat sa renunt. Pur si simplu nu mai gasesc nicio placere in fumat, cand aprind tigara mi se face scarba, trag doua fumuri si o sting. Abia astept sa merg sa fumez, iar dupa ce o aprind imi e scarba de ea, de mine. Ciudat drog. Am primit de la sora mea si am inceput sa citesc cartea lui Allen Carr - The easy way to stop smoking. Am fost sceptic la inceput. Ce imi poate zice omul asta iar eu sa nu stiu deja. Anyway, nu ii fac reclama, nu am niciun interes, de-asta nici nu va dau linkuri de unde sa o cumparati. Cert este ca pe mine m-a convins sa vreau sa renunt. O recomand cu mare placere si am decis ca:

Pentru mine, acel moment este astazi, 8 martie 2017, ora 10:17. Atunci am aruncat pachetul de tigari.

Off-topic: Am deschis acest forum in ideea ca nu am gasit altul dedicat acestui drog. Am gasit diverse site-uri, unul din ele chiar al Ministerului Sanatatii dar pe care nu ti se permite sa postezi, sa interactionezi cu alti oameni care trec prin asa ceva. Poti doar sa vorbesti cu cineva care iti da raspunsuri tipizate si extraordinar de vagi, de genul "daca vrei, poti" si "cea mai buna metoda e cea care functioneaza pentru tine". Si mai mult decat atat, au intalniri numai la Bucuresti. Pai ma scuzati, dar nu doar bucurestenii fumeaza. Asa ca am zis sa ne intalnim in mediul virtual, ne sustinem unul pe altul.
Off-topic: Momentan au trecut mai bine de 2 ore, nu simt nevoia de tigara. Voi incerca sa fac update-uri de doua ori pe zi, dimineata si seara. Nu stiu daca va mai ajunge cineva vreodata pe forumul asta dar eu voi continua sa scriu, in primul rand pentru mine. Sper ca atunci cand va citi cineva mesajul asta sa am inca taria sa rezist.

Admin
Admin

Mesaje : 5
Data de înscriere : 08/03/2017

https://renuntlafumat.forumgratuit.ro

Sus In jos

Gata !! De azi nu mai fumez Empty Re: Gata !! De azi nu mai fumez

Mesaj Scris de Admin 9th Martie 2017, 11:11

Update 24h:

Nu m-am mai atins de tigari. Nici nu m-am ferit de fumatori. Nevasta-mea fumeaza dar nu m-a afectat in niciun fel sa o vad. Chiar am stat langa ea azi dimineata, in bucatarie, si a fost super ok.

Am mai incercat odata, in trecut, sa ma las si a fost un dezastru total. Acum ma asteptam sa fie la fel. Dar e incredibil cat de bine ma simt. E incredibil ca nu simt deloc nevoia de tutun.

Recomand in continuare cartea lui Allen Carr - The easy way to stop smoking.

Admin
Admin

Mesaje : 5
Data de înscriere : 08/03/2017

https://renuntlafumat.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum